Finanční gramotnost

Měli bychom začít od začátku.
Učit naše dítka již od útlého věku k hodnotám a ukázat jim, jak se vydělávají peníze. K čemu slouží, jak s nimi nakládat a šetřit je jen na nás. Podstatou celé věci je, naučit se, odkládat část platu pro strýčka příhodu. Z pravidla by to mělo být 10-20 % příjmu, samozřejmě podle našich možností. Tímto krokem předejdeme možné půjčce, která je nevýhodná a zbytečná. Věc, kterou zrovna budeme potřebovat, lze pořídit z ušetřených peněz, které jsme si začali odkládat od prvního nástupu do práce, někde i před ním. Spousta dětí dostává nemalé kapesné od rodičů i prarodičů.úspory, peníze
Ukažte jim, že když polovinu schovají, tak si za rok mohou koupit třeba kolo, nebo pořádné auto na dálkové ovládání. Je důležité se naučit spořit, již od prvopočátku, neboť co nemáte, to vám nechybí.
Příklad 1.
Pan Tomáš šel po škole do zaměstnání. Od začátku se rozhodl ukládat peníze na stavební spoření v plné výši, aby dosáhl na maximální státní podporu, která je 2000,-kč. Spořil tedy 1700,- kč. Po šesti letech se rozhodl koupit zánovní automobil, který stál 105 000,- kč. Nemusel si brát leasing ani půjčku, protože za 6 let, měl naspořeno bez mála 150 000 kč.
Někomu se to může zdát dlouhá doba, ale věřte, že to uteče jako voda. Pak je člověk rád, že začal hned.
Když chcete dům princip zůstává stejný. Po zpřísnění hypotečních podmínek na trhu musí každý z nás mít minimálně 10 % vlastních zdrojů na koupi nemovitosti, nebo jinou zástavu. Mluvím třeba o bytě rodičů, chatě, nebo domě bratra. Tady ovšem vyvstává otázka a ruku na srdce, povolí vám rodina onu zástavu učinit? Riziko je velké, záleží na důvěře jedince. Pravidla také zahrnují, že splácet můžete maximálně 45% vašeho průměrného čistého příjmu a půjčit si můžete až 9ti násobek ročního čistého platu.investice, spoření
Příklad 2.
Pan Tomáš bere 30 000,-  což je 360 000,- ročně. To vynásobíme 9 a vyjde nám, že si může půjčit až 3 240 000,- a měsíčně může splácet maximálně 45% to je 13 500,- Záleží samozřejmě také na věku a délce splácení.
 
Realita je krutá, leč řešitelná, proto šetřete s láskou a nadějí pro lepší zítřky.

5/5 - (2 votes)